Račianske pivo bodovalo v Česku. Pivovar u Ábela si odniesol striebro.

Česká republika sa už od nepamäti pýši titulom krajina piva. Na tamojšej medzinárodnej súťaži Zlatá pivná pečať 2018 však bodovali aj Slováci. V konkurencii takmer 250-tich pivovarov z celého sveta, vybojovali remeselní pivovarníci z Rače striebro. 13-stupňový RAČIŠDORFER sa tak môže pýšiť titulom druhý najlepší európsky ležiak roka 2018. „Toto ocenenie nás nesmierne teší, keďže ide o  prestížnu pivovarnícku degustačnú súťaž,“ povedal výrobca piva u Ábela Igor Richtárik, ktorý stojí za úspechom oceneného ležiaka.

Remeselné pivo – Craft Beer

Zlatý mok je pritom obľúbeným nápojom Slovákov dlhodobo. A aj keď u nás stále bodujú najmä tradičné značky veľkovýrobcov, malé pivovary lákajú čoraz viac ľudí. Dôvodom je napríklad plnšia chuť piva, spájanie tradičných receptúr s novými postupmi či uprednostňovanie kvality nad kvantitou. Práve tým sa vyznačuje remeselný Pivovar u Ábela, ktorý sídli v bratislavskej Rači. Deväť píp, osem druhov piva a ešte nie úplne využitá ročná kapacita tisíc hektolitrov piva. A aj keď sú producentmi piva len necelý rok, už teraz začínajú zbierať ocenenie. Cez víkend sa súťažilo v 32 kategóriách a pivovarníci na súťaž poslali všetkých 6 flaškových pív, ktoré majú v ponuke. „Mnohí prišli a nezískali nič, my áno upozorňuje majster sládok Igor Richtárik. Podľa Richtárika je najdôležitejší výber kvalitných surovín, hygiena a dobre poznať technológiu hovorí a dodáva, že „hlavným cieľom Pivovaru U Ábela nie sú ocenenia, ale aby ľuďom chutilo“. Igor Richtárik je sládkom v  pivovare U Ábela už od začiatku a za sebou má vyše dvadsaťročné skúsenosti práce v slovenských pivovaroch. Dlhé roky pôsobil v bratislavskom pivovare Stein, stál tiež pri spustení nových výrobných priestorov v pivovare Kaltenecker v Rožňave. Pôsobil tiež v Liptovskom Mikuláši, kde spúšťal pivovar Liptovär. U Ábela varí pivo z 25 druhov sladu a 15 druhov chmeľu, ktorý pochádza z celého sveta. Okrem oceneného ležiaku pripravuje u Ábela aj pivá typu APA, IPA, pšeničné pivá a podobne. „Každé z našich pív je typologicky odlišné, navzájom neporovnateľné práve preto, aby si každý medzi nimi našiel svojho favorita,“ vysvetľuje Richtárik.

O súťaži Zlatá pivná pečať

Medzinárodný festival, ktorý sa koná v Českých Budejoviciach víta každoročne známych veľkovýrobcov piva, stredne veľké pivovary, ale aj menšie remeselné pivovary z Českej republiky, Slovenska a zo zahraničia. Ide o najprestížnejšiu pivovarnícku cenu v Českej republike. Tento rok sa prihlásilo takmer 250 pivovarov, pričom po prvýkrát na súťaž zavítali aj súťažiaci z Chile či Mexika. Titul zlatej pivnej pečate si odnieslo celkom 65 pivovarov pričom najviac ocenení si odniesli  Bernard, Heineken či rodinný pivovar Zichovec. Medzi víťazmi dominovali najmä české pivá. Najviac zahraničných výrobcov prišlo zo Slovenska, no mnohí si žiadnu cenu neodniesli.


PR Správu si môžete voľne prebrať a upraviť. v prípade akýchkoľvek otázok nás prosím kontaktujte.
Kontakt pre médiá:

Pivovar u Ábela
Pri vinohradoch 6142/35
831 06 Bratislava
Ondrej Vida, 0907 276 183

Návrat hore